Връзка с нас: office@experience.bg +359 000 000 000
Last Minute Attractions Packets In the water Regional guide

Хапнете си закуска, булз, мичи и папанаши

Търсене в блога

Ако сте отседнали в някой от курортите или градчетата по добруджанското ни Черноморие и вече сте изчерпали всичките си идеи за развлечения и пътуване в района, ако ви е омръзнало менюто на крайбрежните капанчета и ресторанти, ние ви предлагаме да си направите една кулинарна разходка на север от границата ни с Румъния и да посетите черноморските градове Мангалия и Констанца.

Ако очаквате някаква драстична разлика с България – няма да я откриете. Нито в архитектурата, нито в хората, нито по магазините. И все пак, има някои дребни детайли, заради които си струва да се разходите за един ден до северната ни съседка. Ще откриете, че някои ястия и храни, смятани за традиционни български (като сармите и шкембе чорбата), присъстват и в румънската кухня, макар и с леки разлики в съставките, които обаче изменят значително вкуса. Днес ще ви предложим четири от най-традиционните за Румъния ястия – лютеница, качамак, кебапчета и понички. Изненадахте ли се? Всъщност, там ги наричат закуска, булз, мичи и папанаши.

Закуската е разядка, много подобна на нашите лютеница и апетитка, но с някои съществени разлики. Като цяло вкусът е по-сладникав, отколкото на лютеницата, а в състава участва сериозно количество печен патладжан. Освен него – същото количество печени червени чушки и по-малко доматено пюре, запържен лук, дафинов лист, сол, пипер, олио. Приготвя се както ние правим лютеница, включително и частта със затварянето в буркани за зимата.

Булз представлява запечени топки от сварено царевично брашно с пълнеж от сирене и кашкавал и всъщност общото с нашия качамак е само царевичното брашно. След като се свари качамакът (мамалигата), докато придобие гъста консистенция, се оформят топки с големина като за тенис, в чиято среда се слага плънка от настърган кашкавал и натрошено бяло сирене (брънза). Топките се пекат на фурна или на скара, най-добре на дървени въглища. Сирената в тях се размекват, а отвън мамалигата хваща лек приятен загар и всичко е много вкусно. Често се сервира с квасена сметана, която (както се сещате), също е малко различна от нашата и прилича повече на цедено кисело мляко.

Мичи приличат много на нашите кебапчета, но и те като останалите неща – не са същите. От кайма са, да, но тя е едро смляна и най-често в нея са смесени 2-3 вида месо (телешко, агнешко и свинско). Крайният вкус е нещо между нашите кюфте и кебапче, понеже в каймата има лук, има и кимион, оформени са на ръка, като формата се получава като се стиснат леко в юмрук, което ги прави по-къси и дебели от нашата версия. Най-вкусни стават печени на скара с въглища, но може и на фурна. Сервират се с пържени картофи и задължително се топват в горчица.

Папанаши е традиционен десерт, подобен на поничка, но само на външен вид. Тестото се прави от прясно меко бяло сирене (подобно на рикота), брашно, грис, захар и яйца. Оформят се гевречета, които се пържат, а при сервиране в дупката им се сипват сладко от кисели плодове (примерно от вишни) и квасена сметана. Поръсва се пудра захар и след това си облизвате пръстите.

Не се чудете повече, а отскочете до Румъния за едно вкусно похапване.

Намери хотел на територията

Booking.com

Напишете коментар

Вашето име:

Рейтинг: Лош           Добър

Въведете кода за сигурност от картинката:



Вашият коментар: Note: HTML не е преведен!
Всички права запазени за ЕНСИ Консулт ЕООД. Разработено от Ai Technology Ltd. SEO оптимизация от Ai Technology Ltd..