Националният археологически резерват Яйлата се намира само на 2 км южно от Камен бряг и на 18 км от Каварна.
В резервата ще откриете множество важни за историята паметници и находки, представящи животът по тези земи от най-дълбока древност. Като започенем от „пещерния град“ от V в. пр. Хр., преминем през некрополите и стигнем до ранновизантийската крепост.
Пещерният град се състои от 101 „жилища“, в които са открити най-различни каменни оръдия. Преобладаващата част от сградите в пещерния град да използвани за жилища на местното население, а други за гробници или църкви.
В скалния масив на Яйлата са открити още три некропола, датиращи през III-V в. пр. Хр. Първият некропол е възникнал около издялано светилище, обърнато към изгряващото слънце.
В северната част на Голямата Яйла се намира малка ранновизантийска крепост, чийто частично запазени четири кули и порта можете да видите в резервата. Тук са съхраняват още много антични находки – светилище, жертвени камъни, винарни и други.
Голям интерес представляват и пещерите на Яйлата, които през Средновековието са използвани като манастирски комплекс. И до днес по тях си личат прабългарски знаци, кръстове, руни и каменни икони.
През Яйлата преминава и известния път на птиците Via Pontica, което прави резерватът привлекателен освен с множеството археологически находки, но и с богатия животнски свят.
Напишете коментар
Рейтинг: Лош Добър
Въведете кода за сигурност от картинката: