Връзка с нас: office@experience.bg +359 000 000 000
Last Minute Attractions Packets In the water Regional guide

История

Планирай сам
  • Филтър
    лв. - лв.
  • Рейтинг
    0
    0
    0
    0
    0
Клиентите за нас
Благодаря ви
" Много приятна платформа. Интересен избор не съм знаел, че има таква услуга в Бълга ... "
Данаил Иванов
много добър
" Браво!Много сте добри,много полезни статии,продълж авайте напред! "
Александър
Моминско парти на яхта
" Очаровани сме!Получи се невероятно моминско парти, което надмина всичките ни очакв ... "
Nelly Doncheva

Шабла - древна история и култура

Шабла е община с много древна история и богато културно наследство. Благодарение на изключително богатите архологически находки посетителите на Шабла могат да научат множество любопитни факти за най-древните корени на европейската култура в България.

Палеолит

Морето край Шабла през ледниковия период е било с около 120 м по-плитко, а бреговата линия се е намирала поне на 40 км източно от настоящия Шабленски бряг. Находки от периода на палеолита могат да бъдат разгледани на Големия остров край Дуранкулак, известен още като Българската Троя.

Неолит

На брега срещу големия остров в Дуранкулашкото езеро е открито неолитно селище и неолитен некропол с над 600 гроба. Предполага се, че неолитни селища има и край Езерец и Шабла, затова там също предстоят нови проучвания и вероятно интересни открития.

Енеолит

В региона на Шабла са открити две енеолитни селища – „Шабла-новите лозя“ и Дуранкулак – големият остров. В района на Големия остров Дуранкулак е открита най-ранната каменна архитектура за континентална Европа и принадлежащия към селищната могила некропол – над 700 гроба от каменно-медната епоха, някои от които със златни украшения.

Брознова епоха

През бронзовата епоха на територията на общината са възникнали многобройни погребални могили, обединени в могилни некрополи – точна информация за тях може да се намери в Историческия музей в град Добрич. Освен това в района има много селища от късната бронзова епоха и ранната желязна епоха – такива селища са  открити в югоизточния край на Дуранкулак и западния бряг на Шабленското езеро.

Елинистическа епоха

Периодът на гръцката колонизация е оставил много следи в района – на нос Шабла е открита антична крепост (вероятно антична кария), за която проучванията продължават, на големия остров в Дуранкулак продължава проучването на голямото пещерно светилише на богинята Кибела с многобройни жертвени ями и погребения. По Шабленското крайбрежие и в морето са открити множестви оловни щокове и части от котви, както и гръцка чернофирнисова керамика.

Късна античност

В региона на Шабла са открити множество ценни златни и бронзови украшения от периода на късната античност. В местността “Катмера” /патарника/ край Дуранкулашкото езеро се намира непроучено до момента късно антично /може би сарматско/ селище.

Ранно средновековие

На големия остров край Дуранкулак е изцяло проучено старобългарско селище, както и прилежащия некропол. Подобни старобългарски селища са проучени частично в Шабла, Езерец и село Смин.

 

Продукти, добавени за сравнение ( 0 )
Покажи :
Сортиране по :
Няма добавени продукти в тази категория
Всички права запазени за ЕНСИ Консулт ЕООД. Разработено от Ai Technology Ltd. SEO оптимизация от Ai Technology Ltd..